Šodien: 16.06.2024.
Vārda dienu svin: Justīne, Juta
LAT  |  RUS

Kas ir hroniska vēnu mazspēja, kā to atpazīt?

Asinis jūsu kāju vēnās plūst atpakaļ augšup uz sirdi. Vēnu mazspēja ir stāvoklis, kad jūsu kāju vēnām ir grūti nogādāt asins plūsmu atpakaļ uz sirdi. Šis stāvoklis ietekmē vēnās esošās vārstules, kuru galvenā funkcija ir aizturēt asiņu plūšanu atpakaļ no sirds uz kājām.

Paplašinātu vēnu gadījumā vārstuļu darbība ir neefektīva: sēžot vai stāvot asinis plūst atpakaļ uz apakšstilbiem, izraisot asins uzkrāšanos kājās, kas ir primārais problēmas cēlonis.

“Hroniska vēnu slimība ir ar hronisku iekaisumu saistītu vēnu sieniņu un vārstuļu progresējošu pārmaiņu rezultāts, kas var būt primārs vai sekundārs vēnu trombozes izraisītājs.”

Prof. Endrū Nikolaidess (Andrew Nicolaides), zinātņu maģistrs, Karaliskās ķirurgu koledžas biedrs, PhD Emeritētais profesors asinsvadu ķirurģijā, Imperiālā koledža, Londona, Lielbritānija, Asinsvadu skrīninga un diagnostikas centra direktors, Kipra.

Hroniskas vēnu mazspējas simptomi

Pirmie simptomi ir smaguma sajūta, spīlēšanas sajūta kājās pēc ilgstošas statiskas slodzes, manāms potīšu pietūkums dienas beigās, atsevišķu varikozu zaru parādīšanās, sīku vēniņu zīmējums ādā, un nereti arī ādas kapilāru varikozes veidošanās. Dažkārt novērojama arī tirpšana, nieze un dažreiz krampji.

Ilgstoši šīs pazīmes var neradīt izteiktas sūdzības, jo dziļās vēnas tiek galā ar papildu asins plūsmu. Taču arī sākotnējā periodā jau notiek hroniskas izmaiņas ādā, zemādā un dziļajās vēnās. Neārstējot virspusējo vēnu mazspēju, pakāpeniski var parādīties izteikta kāju tūska, ādas krāsas izmaiņas apakšstilbā – pigmentācija, pieaug saistaudu daudzums zemādā – tā kļūst blīvākā, veidojas trofiskas čūlas. Var sekot arī dziļo vēnu mazspēja, kā arī virspusējo vai dziļo vēnu tromboze, kuras ārstēšana ir krietni komplicētākā, nekā sākuma stadijā.